Generelt
CITES er en global konvention (aftale) om registrering af og kontrol med international handel og transport af truede dyr og planter. CITES inddeler truede dyr og planter i 3 lister: I, II og III. Arter på liste I er mest truet og derfor underlagt de strengeste eksport- og importreguleringer.
Cirka 30 af de dyre og plantearter, der er listet i CITES, lever i Grønland.
Når du bor i Grønland, er der særlige regler for hvad du må bringe ud af landet og hvilke tilladelser det kræver, hvis du vil sende eller medbringe genstande fremstillet af truede dyrearter.
Du betragtes som herboende, når du har haft fast bopæl i landet i mere end 185 dage.
CITES-arter
| Arter, som reguleres under CITES |
CITES Eksporttilladelse |
Må IKKE udføres |
Ingen restriktioner |
| Liste I arter |
|
|
| Finhval |
|
X |
|
| Grønlandshval |
|
X |
|
| Havørn |
|
X |
|
| Kaskelot |
|
X |
|
| Pukkelhval |
|
X |
|
| Sildepisker/Vågehval (Østgrønland) |
|
X |
|
| Liste II arter |
|
| Grindehval (midl. eksportstop) |
|
|
|
| Hvidhval (midl. eksportstop) |
|
X |
|
| Isbjørn (midl. eksportstop) |
|
X |
|
| Marsvin (midl. eksportstop) |
|
X |
|
| Narhval (midl. eksportstop) |
|
X |
|
| Spækhugger (midl. eksportstop) |
|
X |
|
| Vågehval/Sildepisker (Vestgrønland |
X |
|
|
| Liste III arter |
|
|
| Hvalros |
X |
|
|
| Ikke omfattet af CITES |
|
|
|
| Sæler |
|
|
X |
| Rensdyr |
|
|
X |
| Moskusokse |
|
|
X |
| Får/lam |
|
|
X |
CITES Liste I
Arter omfattet af CITES Liste I er de mest truede dyr og planter. CITES forbyder international handel og transport med effekter af disse arter, dvs. som udgangspunkt er eksport af disse arter forbudt.
I særlige tilfælde kan CITES-kontoret i Grønland udstede en eksporttilladelse, når formålet med eksporten ikke er kommercielt. Det kan for eksempel være til videnskabelig forskning, eller hvis det er en personlig effekt eller bohave.
Totalfredning og salg
Ved totalfredede dyre- og plantearter forstås dyr og planter, som ikke på noget tidspunkt af året må være genstand for fangst og jagt eller indsamling.
Handel med totalfredede dyre- og plantearter, eller dele heraf, er ikke tilladt, heller ikke internt her i landet. Dvs. det er ikke tilladt at købe eller sælge f.eks. kaskelotænder i Grønland.
Det er dog ikke forbudt at være i besiddelse af totalfredede arter eller dele fra dem.
CITES Liste II
Arter omfattet af CITES Liste II er dyr og planter, der ikke nødvendigvis er truet af udryddelse nu, men som kan blive det, medmindre handel og transport kontrolleres nøje. International handel og transport med effekter af arter fra Liste II kan tillades ved udstedelse af en eksporttilladelse eller et reeksportcertifikat.
I henhold til CITES kræves som udgangspunkt ingen importtilladelse for disse arter. Bemærk dog, at en importtilladelse er nødvendig i nogle lande, der har truffet strengere foranstaltninger, end CITES kræver.
CITES Liste III
Arter omfattet af CITES Liste III er inkluderet på anmodning fra et af konventionens medlemslande, som allerede regulerer handlen med arterne, og som har brug for samarbejde med andre lande for at forhindre ulovlig eller ikke-bæredygtig udnyttelse.
Eksportstop for arter på Liste II og III
Arter på CITES Liste II og III og fangsten af disse arter i Grønland skal være bæredygtig, for at det er tilladt at udføre effekter fra de arter.
Grønland er således forpligtet til at indføre et midlertidigt eksportstop, når:
1) fangsten af disse arter i Grønland ikke vurderes til at være bæredygtig, og
2) det er muligt, at eksport af effekter fra de arter har en negativ påvirkning på arterne.
Et midlertidigt eksportstop betyder, at du ikke må sende produkter til andre lande, herunder til f.eks. Danmark. Det er fortsat tilladt at sælge produkter af arter på Liste II og III internt i Grønland.
Bæredygtighedserklæringer
Grønlands Naturinstitut er den videnskabelige CITES-myndighed i Grønland og udarbejder bæredygtighedserklæringer for CITES-arter. Det kan du læse mere om på Grønlands Naturinstituts hjemmeside.
Ved bohaveflytning og forsendelse
CITES Liste I
Som herboende kan du i forbindelse med bohaveflytning udføre genstande fremstillet af arter fra Liste I. I de tilfælde skal du indhente følgende:
• En CITES-eksporttilladelse fra Grønland
• En CITES-importtilladelse fra det land, du flytter til
CITES Liste II og III
Hvis du flytter fra Grønland, kan du medbringe genstande fremstillet af arter fra liste II og liste III som bohave uden at have en CITES-eksporttilladelse. Bemærk, at genstandene, der medbringes i bohavet, er personlige effekter, som ikke må videresælges eller gives som gave.
Forsendelse af bohave
Ved forsendelse af bohave skal du have følgende dokumentation:
• Bopælsattest, som dokumenterer, at du har boet i Grønland i mindst 185 dage
Hvis du tager dit bohave med i din personlige bagage, skal du medbringe følgende dokumentation:
• Bopælsattest, som dokumenterer at du har boet i Grønland i mindst 185 dage
• Flytteanmeldelse, som dokumenterer, at du har flyttet adresse fra Grønland til en adresse i et andet land
Rejser til Danmark
Gaver
Når du rejser til Danmark, må du medbringe gaver, som er fremstillet af arter på liste II og III*.
* På grund af importrestriktioner og eksportstop er det kun muligt at medbringe gaver fremstillet af:
• Vågehval/Sildepisker (fra Vestgrønland)
Hvis du vil medbringe sådanne gaver kræver dette:
• En CITES eksporttilladelse fra Grønland
• En CITES importtilladelse fra Danmark
Personlige ejendele
Når du rejser til Danmark, må du medbringe personlige ejendele, såsom smykker fremstillet af arterne på alle 3 lister.
Medbringelse af hvalkød til Danmark
Grønlandsk proviant regnes som personlig ejendel og kan medbringes til personlig konsum under rejser til Danmark. Dette gælder også for fødevarer fra arter, der er omfattet af CITES.
For at kunne medbringe grønlandsk proviant, der er omfattet af CITES, er det vigtigt, at man kan dokumentere, at man er bosiddende i Grønland (bopælsattest).
Det er ikke tilladt at sælge eller give den grønlandske proviant væk.
Forsendelser til Danmark
Postforsendelser til Danmark
Du må sende produkter af arter fra liste II og III*, hvis du forinden har fået en CITES-eksport- og importtilladelse.
* På grund af importrestriktioner og eksportstop er det kun muligt at sende produkter fremstillet af:
• Vågehval/Sildepisker (fra Vestgrønland)
Hvis du vil sende sådanne produkter kræver det:
• En CITES eksporttilladelse fra Grønland
• En CITES importtilladelse fra Danmark
Husk at vedlægge tilladelserne i pakken.
Du må ikke sende andre CITES-listede arter til Danmark.
Kødforsendelser til Danmark
Der findes et internationalt forbud mod ud- og indførsel af kød og mattak fra hvaler. Det er dog tilladt at sende kød og mattak af vestgrønlandsk vågehval som frysegods til Danmark.
Royal Arctic Line sørger for de nødvendige CITES-tilladelser, du skal blot oplyse, hvad frysegodset indeholder. Nærmere oplysninger omkring kødforsendelser kan fås ved henvendelse til Royal Arctic Line.
Det er ikke tilladt at sende kød fra isbjørn, da Grønlands Landsstyre siden 2008 har et midlertidigt eksportstop for isbjørneprodukter.
Ansøgning
Udførsel fra Grønland
Hvis du vil udføre genstande fra Grønland, der er lavet af truede arter fra liste I, skal du udfylde og sende ansøgningsblanket til CITES-kontoret i Departementet for Natur og Miljø på mail: cites@nanoq.gl
Du kan hente CITES ansøgningsskemaet i dette link: Ansøgning om CITES tilladelse
Ansøgningsskemaet skal bruges ved bohaveflytning af arter fra liste I, rejser, postforsendelser og kødforsendelser. Husk at vedhæfte dokumentation på bopælsattest, samt informere om hvornår du flytter og hvordan du har erhvervet genstand.
Bemærk
Husk at søge i god tid, det kan tage op til 1-4 uger at få en CITES-tilladelse fra CITES-kontoret.
I tilfælde hvor der kræves importtilladelser fra andre lande, er du selv ansvarlig for at anskaffe ansøgningsskema og indhente CITES importtilladelse.
Kontaktoplysninger
Borgere og virksomheder kan kontakte CITES-kontoret per mail på cites@nanoq.gl.
CITES-kontoret adresse er Imaneq 1A, Postboks 1614, 3900 Nuuk, Grønland.
Du kan læse mere om Departementet på: Departement for Natur og Miljø
Indførsel til Danmark
Hvis du vil indføre genstande til Danmark, der er lavet af truede arter fra liste I, skal du via Styrelsen for Grøn Arealomlægning og Vandmiljø’s ansøgningsportal sende CITES importansøgning på dette link: Ansøgning
Du kan bruge ansøgningsportalen til import ved bohaveflytning af CITES liste I samt samt medbringelse af kød og mattak. Husk at vedhæfte CITES eksporttilladelse eller reeksportcertifikat.
Bemærk
Husk at søge i god tid, det kan tage op til 4-8 uger at få en CITES-tilladelse fra Styrelsen for Grøn Arealomlægning og Vandmiljø.
Kontaktoplysninger
Borgere og virksomheder kan kontakte Styrelsen per mail på cites@sgav.dk eller telefonisk mandag, onsdag og fredag mellem kl. 09:00 og kl. 12:00 dansk tid, på +45 33 95 80 06.
Styrelsens adresse er Lerchesgade 35, 5000 Odense C, Danmark.
Du kan læse mere om Styrelsen i dette link: Handel med truede arter (CITES)